16 lutego 2023

Dlaczego, kiedy i jak się badać? Galeria Mazovia przekonuje, że należy przełamywać niechęć do wykonywania badań, ponieważ wczesna diagnoza może uratować życie. Wspólnie z firmą Corin i Fundacją Zdrowy Biust płockie centrum otworzy dla kobiet specjalną przestrzeń do rozmów i spotkań. 11 marca będzie można bezpłatnie skorzystać z konsultacji ze specjalistkami w zakresie samobadania – zaproszenie skierowane jest do kobiet w każdym wieku.

Dlaczego ważna jest regularna samokontrola piersi? Ponieważ pozwala na wczesne wykrycie niepokojących zmian i skonsultowanie ich z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania. Nie warto trwać w niepokoju, ani też nie warto takich badań unikać – według Światowej Organizacji Zdrowia rak piersi jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u mieszkanek m.in. krajów Europy Zachodniej (23% wszystkich nowotworów złośliwych). Jednocześnie, w porównaniu do innych nowotworów, odsetek wyleczeń jest bardzo wysoki – jednak liczy się wczesne wykrycie zmian i odpowiednia terapia. W Polsce zaleca się wykonywanie co 2 lata mammografii kobietom w wieku 50-69 lat, choć choroba może dotknąć też młodsze kobiety.

Regularne samobadanie powinna i może wykonywać każda kobieta, o czym od lat przekonuje Fundacja Zdrowy Biust, z którą płocka Galeria Mazovia podjęła współpracę w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet. W sobotę 11 marca w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni jednego z lokali w Galerii Mazovia przez cały dzień trwać będą konsultacje z brafitterkami ze sklepu Corin, które z ramienia Fundacji uczą kobiety, jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi. Ponadto w lokalu na 1. piętrze Galerii 11 i 13 marca o godzinie 18:00 odbędą się bezpłatne warsztaty dla kobiet prowadzone przez Sandrę Panuś, terapeutkę i coach ICC, od lat również zaangażowaną w promowanie samobadania piersi. Tematyka skupiona będzie wokół aspektów radzenia sobie z diagnozą i chorobą nowotworową.
– Mimo rozwoju medycyny czy nakładów finansowych na rzecz profilaktyki i nagłaśniania tematu, w Polsce statystyki nie są optymistyczne. Świadomość społeczna rośnie, ale i tak unikamy kontrolowania stanu zdrowia. Boimy się złych wyników, a już szczególnie samokontrolę piersi Polki traktują jako niechciany obowiązek, podczas gdy profilaktyka służy dbaniu o nasze własne zdrowie i ma szansę uchronić nas przed poważną chorobą. Na badanie piersi zawsze jest dobry czas, powinnyśmy troszczyć się o siebie na każdym etapie życia – komentuje Ewa Szatkowska, mistrzyni brafittingu i właścicielka salonu Corin w Galerii Mazovia.

Sama zbadaj swój biust

Samobadanie nie zajmuje wiele czasu i jest bardzo proste, o czym mówi akcja „Złap się za biust”. Galeria Mazovia chce w ten sposób przekonać kobiety w każdym wieku, że o swoje zdrowie warto zatroszczyć się jak najszybciej.
Promujemy zdrowy tryb życia i dbanie o swój dobrostan wśród mieszkańców Płocka i regionu, dlatego chętnie organizujemy i angażujemy się w akcje o wymiarze prozdrowotnym i profilaktycznym oraz sportowym. Tegoroczne święto kobiet stało się dla nas doskonałym pretekstem, by podjąć ważny temat, jakim jest regularne samobadanie, które stanowi jeden z elementów zapobiegania i wykrywania raka piersi. Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów, którzy dzięki wieloletnim doświadczeniom i badaniom najlepiej wiedzą, jak na ten temat rozmawiać – komentuje Izabela Tucholska-Oleszczuk, Dyrektor Galerii Mazovia.
Jak przekonuje dyrekcja, nawet w centrum zapewniającym na co dzień rozrywkę i będącym miejscem spędzania wolnego czasu oraz zakupów, można i warto poświęcić 5 minut dla własnego zdrowia. Na plakatach, boksach i infografikach w przestrzeni galerii, a także w damskich toaletach dostępne będą proste instrukcje samobadania opracowanej wspólnie ze specjalistkami z Fundacji.