25 marca 2022

Galeria Mazovia zaprasza uczniów klas 1-3 szkół podstawowych do udziału w szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy. Zapisy właśnie ruszyły, a pierwsze zajęcia odbędą się już 6 kwietnia. Akcja współorganizowana przez Polski Czerwony Krzyż potrwa do końca czerwca br., zajęcia dla klas uczestniczących w programie odbywać się będą co środę.

Galeria Mazovia we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem stworzyła program Szkoła Pierwszej Pomocy dedykowany szkołom podstawowym z Płocka. Od dziś do 30 marca br. dyrektorzy i nauczyciele mogą drogą mailową zgłaszać klasy od 1 do 3. Celem akcji jest edukacja i propagowanie odpowiedzialnych postaw społecznych, bowiem dzięki zajęciom pod okiem specjalistów dzieci mają nie tylko nauczyć się ratowania życia, ale też nabrać pewności siebie. Bardziej samodzielne, będą dawać przykład rówieśnikom jak również swoim rodzicom – wiele osób dorosłych nawet mimo znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej obawia się jej udzielenia.

– Podstawowe zasady udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej są łatwe do przyswojenia i każdy powinien je znać. Stanowią umiejętność, którą można rozwijać już od bardzo młodego wieku. Planowaliśmy tę inicjatywę od ponad roku, a zainspirowała nas do niej głośna sytuacja z meczu Euro 2020, gdy zasłabł jeden z piłkarzy. Wypadek, utrata przytomności czy zatrzymanie akcji serca mogą z różnych przyczyn przydarzyć się każdemu niezależnie od wieku, kondycji czy okoliczności. O tym, czy wyjdziemy cało z takiej sytuacji, bardzo często decyduje właśnie reakcja otoczenia. Naszym celem jest zatem, by w każdej szkole w Płocku znaleźli się uczniowie potrafiący w razie potrzeby udzielić pomocy swoim kolegom i koleżankom z klasy – wyjaśnia Izabela Tucholska-Oleszczuk, Dyrektor Galerii Mazovia.

To pierwsza edycja Szkoły Pierwszej Pomocy, a jej mechanizm jest bardzo prosty: w wydzielonej przestrzeni Galerii Mazovia w danym tygodniu wybrana klasa odbędzie kurs elementarny przeprowadzony przez Polski Czerwony Krzyż. Czas trwania takiego kursu przewidziany jest na 5 godzin dydaktycznych. Jego uczestnicy otrzymają dyplomy ukończenia oraz drobne upominki.

Jak można się zgłaszać? Wiadomość e-mail z tematem „Pomoc z klasą” i informacją, która klasa będzie reprezentować daną szkołę oraz ilu uczniów liczy należy przesłać do 30.03. drogą mailową na adres: damian.falkowski@cbre.com. Jak zastrzega organizator, decyduje kolejność zgłoszeń, a każda szkoła może zgłosić tylko jedną klasę. Te, którym nie uda się uczestniczyć w Szkole Pierwszej Pomocy w tym półroczu, mają szansę na szkolenie w przyszłości, ponieważ w planach jest kontynuacja programu.